В нашата статия „Енергетика – всички ли са луди?” ( http://leconomics.com/energetika-vsichki-li-sa-ludi/ ) публикувахме, че Българският Енергиен Холдинг държи над 1 милиард по банкови сметки към 31.12.2011 г. Вчера в-к „Дневник” пусна статия по същият въпрос. А малко по-късно по информация на Медиапул Българският Енергиен Холдинг излезе със следното съобщение:
“Разработени са две алтернативи за финансиране на БЕХ ЕАД – пласиране на облигационна емисия или договаряне на заем с банка/синдикат от банки, всяка от които предполага привличане на дълг в размер до 500 милиона лева. Основната цел на процеса по привличане на дълг от страна на БЕХ ЕАД е рефинансиране на заем на НЕК ЕАД, чиито размер предполага реализиране на само една от стартираните процедури… В процеса на работа по гореспоменатите алтернативи специалистите в БЕХ ЕАД ще изберат най-подходящата в зависимост от текущото състояние на дълговите пазари и очакваните лихвени разходи.”
А имаме следните въпроси и се надяваме тези въпроси да бъдат със същият ефект както статията ни преди два дни:
- Какви са настоящите консолидирани налични парични средства на Българският Енергиен Холдинг и каква част от тях са необходими за нормален коефициент на незабавна ликвидност? Ако наличните са повече от нормално необходимите за дейността, защо не се използва излишъка за погасяване на дълга?!
- Заемът, който се цели да бъде покрит (този на НЕК за АЕЦ Белене) е в размер на 195 млн. евро, за какво са необходими останалите 55 милиона евро?
- Ако няма излишък от налични парични средства (колкото и да не ни се вярва, но пък и не разполагаме с последна информация за това) и са необходими суми, защо не се емитира държавен дълг на много по-ниска цена и да се увеличи с него капитала?! Да, разбираме, че това е меко казано нетрадиционен подход, но пък в крайна сметка си е от левият в десният джоб, а това че имаме ниско съотношение на дълг към БВП май беше по-скоро за хвалене на правителството, а такова в момента реално няма…
И накрая искаме да заявим следното:
„Благодаря ви, че ни четете – продължавайте, може и да доведе до по-ефективно управление!”
*-Перифраза на популярен скеч на „Тутурутка”